La voix de la PAIX en “Persan”

Sedaye Solh                   Arash Fouladvand                   Bahar

معرفی پروژه صدای صلح:

پروژه “صدای صلح” ، پروژه ایست مشترک، ما بین چهار نهاد شناخته شده فرهنگی اجتماعی در پاریس:

     نمایندگی بخش فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) در فرانسه – پاریس       Arash Fouladvand

انجمن فرهنگی بهار           Bahar

   ارکستر فیلارمونیک پاریس شرقی              Paris-Est

Chorale de Bahar

      گروه کر بهار           

هدف پروژه صدای صلح برگزاری یک مجموعه کنسرت موسیقی است توسط خوانندگان ایرانی و نوازندگان جوان و از ملیت های مختلف، با محور معرفی موسیقی ایران زمین به دیگر ملل با اجرا و آمیزش آن توسط ارکستر سمفونیک غربی. نام این پروژه از آن رو صدای صلح گذاشته شده است که متن ترانه ها و ایده های (ساختار) تنظیم و اجرا روایت از صلح و عشق و دوستی دارد.

در فاز اول این پروژه که سه سال طول خواهد کشید، تمرکزمان را روی ترانه های ایرانی قرارداده ایم. این انتخاب شاید در نگاه اول به خاطر ایرانی بودن آهنگ ساز ورهبرارکستر وهم چنین بخش عمده ی گروه کر بدیهی به نظر بیاید، اما در این انتخاب خاطرمان از مسائل روز جامعه از جمله زمزمه ی شوم جنگ و غوغای سیاست مداران و صحه گذاشتن بر اختلافات دور نبوده است. ما باور داریم موسیقی یگانه زبان مشترک و خالی از چندگانگی تفسیر همه ی مردم دنیاست، و قصد کرده ایم صدای صلح را که موضوع کار خود قرار داده ایم، از راه موسیقی با کمک جوانان علاقه مند از همه ی ملیت ها به گوش همگان برسانیم.

 در این راه، برآن شدیم که کلام شیرین پارسی را که خانه در موسیقی سنتی ایرانی کرده، از خانه بیرون بیاوریم و در موسیقی کلاسیک و آوای کرال که آشنای مخاطب کشور میزبانمان فرانسه است بنشانیم. 

لینک های ارتباطی ما در فیس بوک :

Arash-Fouladvand_128-1

Bahar-Choir_128

Arash-Fouladvand_128

اهداف فاز اول و دوم پروژه ی صدای صلح را به صورت مشخص میتوان به چند گروه طبقه بندی کرد:

١. رساندن پیام صلح مردم ایران از طریق تنظیم و بازخوانی اشعار و ادبیات موسیقایی فارسی

رهبری ارکستر و بیش از ٣٥ نفر از اعضا گروه کرال بهار را ایرانیان تشکیل میدهند. هر کدام از این ایرانیان معرفی کننده فرهنگ منطقه ای از ایران و طبقه اجتماعی میباشد که از آن آمده است. هم صدایی و توافق تمامی آنها به نمایندگی از قشر و منطقه خود نمایان کننده صلح طلبی جامعه و مردم ایران است.

٢. تمرکز بر کرال خانم ها

شرایط امروز ایران به گونه ای است که فعالیت آوازی در موسیقی و شرکت در کرال برای دختران و زنان با محدودیته ای زیادی همراه است. این پروژه امکان فعالیت در محیط های فرهنگی در محیطی آزاد برای رسیدن به یک هدف واحد آن هم به صورت جمعی را برای این عزیزان مهیا می نماید. همچنین این عزیزان میتوانند سرمشقی برای زنان دیگر که از این فعالیت ها و امکانات محروم هستند باشند و این جرات را به آنان بدهد که به جامعه بپیوندند. تعداد زنان خواننده در کرال بهار ٣٢ نفر از ٤٥ نفر میباشد و از این ٣٢ نفر، بیش از ٢٧ نفرشان زنان ایرانی میباشند.

٣. معرفی فرهنگ و هنر ایران که در سایه مسائل سیاسی به فراموشی سپرده شده است

کشور ایران با بیش از ٦٠٠٠ سال تاریخ تمدن در حال حاضر درگیر مشکلات متعدد سیاسی در صحنه بین المللی میباشد و این امر سبب شده تا گرد و غباری عظیم بر فرهنگ و تاریخ این تمدن بنشیند. این پروژه این امکان را میدهد که بعد از مدتها اثار غنی موسیقی سنتی ایران سر از این غبار بر آورده و از طریق ارکستری فرانسوی به جهان معرفی گردد.

٤. حمایت از جوانان

از آنجایی که تمامی اعضا ارکستر فیلارمونیک پاریس شرقی و همچنین ٣٨ نفر از ٤٥ نفر اعضا کرال بهار با وجود تمام مهارت های لازم زیر ٣٥ سال سن دارند، این پروژه امکان معرفی نسل جدید هنرمندان و موسیقیدانان فرانسوی (اعضا ارکستر فیلارمونیک پاریس شرقی) و خوانندگان ایرانی ( در کرال بهار ) را در عرصه ملی و جهانی فراهم می آورد.

افراد و ارگان های مختلفی در طول سال گذشته برای به اجرا در آمدن این پروژه به ما پیوسته اند و با ما همکاری دارند تا این پروژه در انتهای سال تحصیلی ٢٠١٣-٢٠١٤ با اجرای ٣ کنسرت مختلف به اهداف خود نائل شود.

بیش از ١٣٠ نفر در قسمت های مختلف پروژه بصورت فعال هستند:

شامل ٤٥ نفر اعضا گروه کرال بهار، ٦٠ نفر اعضا ارکستر فیلارمونیک پاریس شرقی و ٢٥ نفر نیز در انجمن بهار و در بخش اداری.

————————–

 معرفی گروه کر بهار :Chorale de Bahar

کرال بهار اولین و بزرگترین گروه کر ایرانیان در خارج از ایران میباشد. شامل ٤٥ خواننده زن و مرد است که تماما دانشجویان عالی و یا فارغ التحصیلان مراکز عالی علمی فرانسه میباشند.

این گروه در سال ٢٠٠٧ تاسیس گردید. سی و دو نفر از اعضا را زنان تشکیل میدهند که اکثرا برای اولین بار بعد از خروج از کشورشان امکان این را پیدا کرده اند که آزادانه و در فضایی کاملا فرهنگی و دوستانه فن آواز خوانی و اساس موسیقی را بیاموزند و با هم همصدا گردند.

کلاس ها و تمرینات گروه هر هفته، بین ماه های سپتامبر و ژوئن سال تحصیلی و بر روی یک پروژه مشخص (مانند پروژه صدای صلح) برگزار میگردد. نتیجه این کلاس ها سه کنسرت در انتهای هر فصل سال میباشد که همسو با اهداف پروژه سالانه شان است. امسال و سال تحصیلی گذشته گروه کرال بهار هدف پروژه خود را رساندن صدای صلح طلبی مردم ایران به جوامع و ملل دیگر قرار داده است  و در سال تحصیلی گذشته با اجرا های مختلفی چون کنسرت هایی  در سیته یونیورسیته پاریس و کنسرت بزرگی  در کلیسای آمریکایی در پاریس  توجه و تحسین همگان را جلب نمودند.

ما در گروه کرال بهار افتخار میکنیم که زنان ایرانی در کنار زنان فرانسوی با هم بروی سن رفتند و یک صدا برای آزادی و صلح خواندند. امروز این همصدایی زنان به بلوغ رسیده و نیاز دارد که علاوه بر اجرا در محیط دانشجویی سیته یونیورسیته و محیط مذهبی کلیسا، در جامعه بین الملل و جهانی نیز عرض اندام کند.

جذابیت گروه اینجاست  که اعضای آن از فرهنگ های مختلف، لایه های طبقاتی مختلف و ساختار های فکری متفاوتی هستند که هر کدام جدا از شرکت در این گروه کر، خود جایگاه اجتماعی متفاوتی نسبت به دیگران در کشور فرانسه دارد. برای مثال، در گروه از پزشک متخصص قلب و عروق، مهندس عالی شرکت های نفتی و استاد دانشگاه تا دانشجوی سال دوم کارشناسی و یا مغازه دار و صاحب رستورانی را میتوانید ببینید که در کنار هم ایستاده و با هم همصدا شده اند. یا افرادی را میبینید که سالهای سال بعد از مهاجرت از ایران رابطه های سردی با یکدیگر داشته اند ولی حال بعد از شرکت در تمرینات کر، با هم به استخر میروند. در نهایت جذابیتی که تمام این افراد را به هم پیوند میدهد پروژه ایست فرهنگی که با هم ترتیب میدهند و در طی ٩ ماه شرکت مداوم در تمرینات آن را همه با هم به ثمر میرسانند.

Chorale de Bahar

Bahar-Choir_128

 

معرفی ارکستر فیلارمونیک پاریس شرقی:Orchestre Philharmonique de Paris-Est

این ارکستر در سال ٢٠١٠ با همکاری دانشجویان و استادان دانشگاه های پاریس شرقی از جمله مدرسه ملی “راهها و پلها” و دانشگاه “مرن لا واله” تشکیل شده و شامل ٤٠ عضو دائم و بیش از ٢٠ عضو سوری میباشد.

تمامی نوازنده ها فارغ التحصیلان و یا دانشجویان عالی کنسرواتوارها و دانشگاه های موسیقی فرانسه چون:

کنسرواتوار ملی عالی موسیقی فرانسه در پاریس، کنسرواتوار ملی پاریس، کنسرواتوارهای ملی روی مال مزون، اوبر ویلیه، سرجی، ورسای و سنت مور و همچنین دانشگاه های سوربن، نانتر و مارن لا واله میباشند.

این گروه اولین و بزرگترین گروه در اروپا می باشد که توانسته با انتگراسیون درستی مابین موسیقی ایرانی و سازهای ارکستر سمفونیک غربی، موسیقی پارسی را به گوش شنونده گان اروپائی و امریکایی برساند.

در حال حاضر به عنوان یکی از شناخته شده ترین ارکستر های منطقه پاریس و حتی فرانسه، تنها در روی فیس بوک بیش از نوزده هزار طرفدار داشته و قطعات اجرایی ارکستر از شبکه های مختلف رادیوئی و تلویزیونی پخش گردیده است.

Orchestre Philharmonique de Paris-Est

اجرا های مختلف این گروه برای حمایت از زنان و یا سازمان های حمایت از کودکان و یا همکاری در پروژه های عظیمی چون پروژه صدای صلح  باعث شده تا همگان دیدی مردمی و افتخار آمیز به این ارکستر داشته باشند.

نکاتی در این ارکستر وجود دارند که این ارکستر را از انواع دیگر در فرانسه متمایز میکنند. حضور فعال دانشجویان عالی و نخبگان موسیقی فرانسه در ارکستری که هدف خود را اشاعه موسیقی ایران قرارداده جای تامل دارد. هر کدام از اعضا معمولا در ارکستر های دیگری چون ارکستر های کنسرواتوارهای ملی موسیقی فرانسه، ارکستر رادیو فرانسه، ارکستر ملی فرانسه و … شرکت دارند ولی حضورشان در چنین ارکستری به طور فعال و به صورت رایگان جائی جز افتخار برای فرهنگ و هنر ایران باقی نمی گذارد و جای تحقیق و بررسی دارد. جالب تر آنکه آهنگسازی و سرپرستی تمام این دوستان فرانسوی ما را یکی از جوانترین رهبرهای ارکستر ایرانی در خارج از کشور عهده دار است، آقای فولادوند که خود نیز از دانشجویان کنسرواتوار ملی فرانسه در پاریس میباشد.

Orchestre Philharmonique de Paris-Est

Arash-Fouladvand_128-1

 

معرفی آرش فولادوند (رهبر و سرپرست) :Arash FOULADVAND

آرش فولادوند ٣٠ ساله، یکی از بنیانگذاران انجمن فرهنگی بهار، سرپرست و استاد گروه کرال بهار، رهبر اول و آهنگساز ارکستر فیلارمونیک پاریس شرقی میباشد.

تحصیلات خود را از ابتدا در ایران در موسیقی و مهندسی آغاز نمود. در مهندسی دارای درجه دکترا از انیستیتو نفت فرانسه و درجه مهندسی از دانشگاه تهران و در موسیقی دانشجوی کنسرواتور ملی موسیقی فرانسه در رشته هارمونی و ارکستراسیون میباشد.

در سال های ٢٠٠٤ ،٢٠٠٥ و ٢٠٠٦ رسیتال های پیانوی مختلفی در تالارهای دانشگاه تهران به نفع سازمانهائی چون “سازمان حمایت از کودکان سرطانی” و “سازمان حمایت از کودکان کار” برگزار کرده و تقدیر نامه های مختلفی دریافت نمود (تمامی تقدیر نامه ها به پیوست نامه میباشند).

 در سال ٢٠٠٧ با ورود به فرانسه سرمایه فرهنگی عظیمی از موسیقی و آهنگسازی شرقی خود را با اجرا های مختلف رسیتال های پیانو در دانشگاه های پاریس شرقی به نمایش گذاشت و در سال ٢٠٠٩ با عضویت در کادر مرکزی انجمن فرهنگی بهار رسما، فعالیت های فرهنگی و مردمی خود را در فرانسه ادامه داد.

با پایه گذاری گروه کرال بهار و ارکستر فیلارمونیک پاریس شرقی بیش از پیش به معرفی فرهنگ ایرانی و آمیزش این فرهنگ با فرهنگ غربی پرداخت و با تشویق و همراهی جمع کثیری از ایرانیان و فرانسویهای مقیم پاریس، به اجرای پروژه های مردمی چون صدای صلح و همآوایی زنان ایران پرداخت.

وی در حال حاضر به عنوان یکی جوان ترین آهنگ سازان و رهبران ارکستر در خارج از کشور، مسوولیت پروژه صدای صلح را عهده دار میباشد. 

Arash-Fouladvand_128

برنامه کنسرت های صدای صلح :

بعد از یک سال کار و فعالیت مداوم و اجرا های مختلف در تالار های مختلف، در حال حاضر پروژه صدای صلح به بلوغ رسیده است.

در سال آینده با دعوت دوباره ازدوستان جدید و ایرانیان مقیم فرانسه که تمایل به شرکت در گروه کر بهار را دارند، گروه را گسترش داده و در ١٠ جلسه تمرین مداوم با کل گروه، ترم اول سال تحصیلی آینده را در ماه دسامبر ٢٠١٣ به اتمام میرسانیم.

با آغاز سال ٢٠١٤ و با شروع ترم دوم سال تحصیلی، تمرینات گروه کر را این بار با همراهی ارکستر فیلارمونیک پاریس شرقی در ١٤ جلسه ادامه داده و در نهایت، فاز اول پروژه را با اجرای کنسرت بزرگ صدای صلح که در کلیسای بزرگ سنت سولپیس خواهد بود و در مقابل بیش از ٢٠٠٠ نفر بیننده اجرا خواهد گردید، به اتمام خواهیم رساند.

با شروع سال جدید شمسی، باز با همراهی گروه کر بهار و ارکستر فیلارمونیک پاریس شرقی در ترم آخر سال تحصیلی ٨ سری تمرین را دنبال خواهیم کرد و در نهایت فاز دوم پروژه صدای صلح را با کنسرتی در آمفی تئاتر ٢٠٠٠ نفره یونسکو در پاریس به اتمام خواهیم رساند.

Orchestre Philharmonique de Paris-Est

Facebookبا ما در تماس باشید

www.or-pe.com

www.facebook.com/OrchestrePhilharmonique

www.facebook.com/OrchestreParis

www.facebook.com/groups/lavoixdelapaix

EmailIcon

 :لینک تماس برای خبرنگاران

 : “مسول ارتباطات با روزنامه ها، شبکه های تلویزیونی غیر ایرانی، سایت های اینترنتی”

 : “آقای “آرتور رهبر

OrchestreBahar@Gmail.com

:”مسول ارتباطات با شبکه های فارسی زبان”

 : “سرکار خانم “سوزی ضیایی

Orchestre.Paris@Yahoo.com

Share Button